İstanbul Zeynebiye'de matem merasimi

Turkish Radio 2 views
Türkiye'de başta İstanbul olmak üzere bir çok şehirde Muharrem ayı münasebetiyle, Hz.Hüseyin (S) ve yarenlerinin Kerbela'da şehit edilişlerinin yıldönümü vesilesiyle çeşitli matem merasimleri düzenlenirken İstanbul'da da Zeynebiye camiinde dün akşam tasua merasimi düzenlendi.

Hüseyni Tasua gecesi İstanbul'un Avrupa yakasındaki Halkalı bölgesinin sokaklarında ve meydanlarında farklı etnik köken ve mezheplerden binlerce Hüseyni yaslısı bir araya geldi. Yas tutanlar, Kerbela şehitleri için matem elleri şeklinde ağıtlar söyleyerek yas gözyaşları döktüler. 

Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti Hüseyin (S) ve 72 yareninin, Muharrem ayının 10'uncu günü olan "Aşura Günü"nde şehit edilmeleri nedeniyle o gün, "matem günü" olarak görülüyor.

Caferi mezhebine mensup vatandaşlar, her yıl muharrem ayının ilk gününden başlayıp 40 gün boyunca, Kerbela'da Yezid tarafından katledilen Hazreti Hüseyin ile 72 yarenin yasını tutuyor.

Kars ve Iğdır'da yaşayan Caferiler, camilerde bir araya gelerek "Sinezen" adı verilen ilahileri seslendirip sinelerine vuruyor. İl, ilçe ve köy imamları, akşam namazının ardından cemaate "Mersiye" adı verilen ağıtlar eşliğinde Kerbela olayını anlatıp, o gün yaşananları hatırlatıyor.

Camilerde "Deste" adı verilen, gençlerin oluşturduğu ilahi grupları bulunuyor. Cami imamının konuşmasının ardından ayağa kalkan "Deste", koro halinde okudukları sinezenler eşliğinde sinelerine vurup o günleri yad ediyor.

 

Add Comments